Un şofer a fost înregistrat, ieri, de RADAR cu 165 de kilometri la oră, pe DN 72, lângă Dragodana.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2024/04/rsz_431813142_1834475523642007_3791985963977976263_n-1024x509.jpg)
Din cauza vitezei excesive, poliţiştii au decis să îl amendeze cu 990 de lei şi în plus i-au reţinut permisul pentru următoarele patru luni.
“Depistat cu viteză excesivă, fără permis pentru 120 de zile
Polițiștii Poliției Orașului Găești au continuat și în ultima zi a lunii martie a.c., activitățile pentru monitorizarea traficului și impunerea respectării legislației rutiere.
Astfel, ieri, în jurul orei 15:50, pe drumul național 72, în afara localității Dragodana, aparatul radar a înregistrat conducătorul unui motociclete care rula cu o viteză de 165 de km/h, fiind depășită cu 75 de km/h viteza maximă admisă pe acel sector de drum.
Conducătorul a fost identificat ca fiind un bărbat de 36 de ani, din comuna Petrești, fiind sancționat contravențional cu amendă în valoare de 990 de lei.
Totodată, acestuia i-a fost suspendată exercitarea dreptului de a conduce pentru 120 de zile.
Atragem atenția conducătorilor auto că monitorizarea vitezei de deplasare este o activitate permanentă a polițiștilor dâmbovițeni, pentru reducerea riscului rutier și a accidentelor cu consecințe grave”, anunţă IPJ Dâmboviţa.