Administrația Națională de Meteorologie a emis astăzi două mesaje: AVERTIZARE METEOROLOGICĂ
COD PORTOCALIU valabilă pentru nordul județului Dâmbovița în intervalul 30 iulie, ora 12:00 – 31 iulie, ora 10:00 ce vizează instabilitate atmosferică accentuată, averse torențiale.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/07/rsz_354466687_962160938263512_8975726155693489605_n-2.jpg)
În intervalul menționat, vor fi perioade cu averse ce vor avea și caracter torențial, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului (rafale de peste 80 km/h), vijelii și grindină.
În intervale scurte de timp (1-3 ore) sau prin acumulare, cantitățile de apă vor fi de 30…40 l/mp și izolat de peste 50…60 l/mp.
INFORMARE METEOROLOGICĂ valabilă astăzi 30 iulie în județul Dâmbovița privind manifestarea discomfortului termic și a caniculei.
Disconfortul termic va fi ridicat, indicele temperatură-umezeală (ITU) urmează să atingă și să depășească pragul critic de 80 de unități și se va manifesta canicula.
Temperaturile maxime se vor încadra între 32 și 36 de grade.