11 mai 2024
Târgoviştean accidentat la Cupa Mondială la Judo!

anateaCapitala Spaniei a găzduit în perioada 31 mai – 1 iunie o nouă etapă de Cupă Mondială la judo.

La Openul de la Madrid, Târgoviştea  a fost reprezentată de Daniel Natea, la categoria +100 de kilograme.

Pentru sportivul antrenat de Iulian Crăciun, prezenţa la acest concurs a fost una sub semnul ghinionului. În primul meci al turneului, Natea a fost nevoit să se retragă prematur de pe suprafaţa de tatami, după ce a suferit o accidentare, la umărul drept, în disputa cu reprezentantul Cehiei, Michal Horak.

Dacă judoka depăşeşte cu bine această accidentare, următorul concurs la care va lua parte este Grand Prix-ul de la Budapesta (21- 22 iunie).

La Openul de la Madrid, la categoria +100 de kilograme, pe podium s-au clasat Stanislav Bondarenko (Ukr – locul 1), Maciej Sarnacki (Pol – loc 2), Matjaz Ceraj (loc. 3 – Slo) şi Alla Abd Amr Islam (loc. 3 – Egipt).