19 aprilie 2024
FC Bihor – Chindia Târgoviște 2-2 (1-1)

Băluță a salvat din nou Chindia

Stadion „Municipal” Oradea. Spectatori: 800. Au marcat: Selagea (6), Birtalan (81) / Băluţă (23, 88). Şuturi spre poartă: 18-11. Şuturi pe poartă: 9-5. Cornere: 3-6. Au arbitrat: Cătălin Botaş (Timişoara) 7 – Nicolae Megheşan 7 (Târnăveni), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca). Observator FRF: Dan Costin (Zalău). Cartonaşe galbene: Birtalan (81) / Verdeş (53).

FC Bihor: A. Popescu – Zanardini, Oltean, Petrache, Lupu – Coroian, Selagea (85 Danci), Sorian, Şulea (76 Birtalan) – Florean, Mărkuş (29 Bic). Antrenor: Gheorghe Ghiţ.

Chindia: Perianu – C. Dinu (76 Pătru), Rădoi, Mladen, Buşu – Băluţă, Mihăescu, Poiană, Şerban (62 I. Radu) – C. Anton (72 Negoescu), Verdeş. Antrenor: Flavius Stoican.

Bihorul a început furios contra Chindiei, ratând două ocazii imense şi marcând un gol în primele şase minute. Iniţial Perianu a respins cu greutate şutul lui Sorian (2), apoi a admirat lovitura liberă executată de Mărkuş, care a zguduit transversala (3). Imediat a urmat şi golul, venit de pe bulevardul Sorin Buşu, Zanardini a scos la Selagea, care a marcat după alte bulevarde, apărute în mijlocul careului (6). Atât au jucat orădenii în prima repriză, urmând o uşoară dominare a Chindiei, care a avertizat poarta lui Popescu prin Verdeş (9) şi Băluţă (22), piticul restabilind egalitatea printr-un şut la colţul scurt, trimis de lângă bezmeticul Lupu (23). Până la pauză nu am mai notat decât accidentarea lui Mărkuş, la un duel cu Rădoi şi Dinu, la care gazdele au solicitat nejustificat un penalti (28).

Probleme mari pe axul central

Bihorenii au fost mai activi în repriza a doua, ratând desprinderea prin Sorian (62), Florean (63) sau Birtalan (79), însă cea mai mare şansă i-a aparţinut lui Petrache, care s-a desprins fără probleme de marcajul direct şi a trimis cu capul, în transversală, centrarea lui Sorian (64). Golul a venit inevitabil şi tot pe axul central, foarte slab în mandatul lui Stoican, iar Birtalan a finalizat din apropiere serva excelentă a lui Coroian (81). Chindia a avut încă o dată forţa să revină, graţie aceluiaşi Băluţă, care a prelungit cu capul centrarea lui Poiană, fiind ajutat şi de bară (88). Până atunci Popescu a cam… şomat, de vreme ce şutul lui Verdeş nu a prins poarta (59), iar cel al lui Poiană nu a avut forţă (71). Finalul a arătat încă o dată marile slăbiciuni din zona fundaşilor centrali, la loviturile de cap ale lui Petrache (90, 90+3), la prima dintre ele respingând de pe linia porţii un coechipier. Verdeş a mai avut şi el o şansă la centrarea lui Negoescu, însă nu a fost ziua lui (90+2). Remiză obţinută greu de Chindia, care a picat însă pe locul 6. UTA şi Severin au reuşit victorii importante la Timişoara, respectiv la Alba Iulia, aşa că nu trebuie să facem nuntă după punctul luat la Bihor.