26 septembrie 2022
Zilele Cetăţii Târgovişte, între 8 şi 11 septembrie. Programul pentru fiecare zi

Zilele Cetăţii Târgovişte, între 8 şi 11 septembrie. Programul pentru fiecare zi

PROGRAM ZILELE CETĂȚII
08 – 11 septembrie 2022

05 – 07 septembrie
Complexul Turistic de Natație
18:00- 20:30 – Campionatul de fotbal între cartiere- ,,Cupa Cartierelor Târgoviște’’

08 septembrie

Scuarul Primăriei
10:00 – 21:00 –Salonul Editorial „Ion Heliade Rădulescu”- organizat de Biblioteca Județeană Dâmbovița
11:00 – 18:00 – Târg de anticariat organizat de Mihai Ion Tinel, expoziție de fotografie organizată de Foto Dumbravă, stand de caricatură organizat de artistul Mihai Nistor
11:00 – 18:00 –Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)
11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2021 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest

Evenimente oficiale
10:00 – 12:00 Participare la Sfânta Liturghie – Catedrala Mitropolitană din Târgoviște
12:00 – 12:30 Procesiune Traseu: Mitropolia Târgoviște-Bulevardul Mircea cel Bătrân-Calea Domnească-Curtea Domnească
12:30 Ședința festivă a Consiliului Local Municipal Târgoviște – Complexul Muzeal Curtea Domnească – Ruine

Parcul Chindiei (Zona Ruine)
10:00 – 22:00 – Târgul meșterilor populari – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița

Cinema Independența
17:30 – Lansare de carte: Patru cărți despre, cu și din Târgoviștea noastră – eveniment organizat de GazetaDâmboviței.ro
19:00 – Concert de muzică de film susținut de Orchestra de tineret Andante – organizator Asociația SonoArt

Muzeul de Istorie
Ora 16:00 – Conferințe susținute de prof. univ. dr. Claudiu Neagoe și prof. Cătălin Drăghici, lansare de carte, expoziție de costume specifice mercenarilor din epoca fanariotă – eveniment organizat de Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal ”Curtea Domnească” Târgoviște

Muzeul de Artă
Ora 14:30 – Expoziție de grafică și pictură ”Gabriel Popescu – Atelierul și meleagurile natale” – eveniment organizat de Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal ”Curtea Domnească” Târgoviște

Grădina Zoologică
Ora 10:00 -14:00 – Tur organizat al copiilor în incinta grădinii zoologice, hrănirea animalelor domestice, jocuri distractive, desene cu creta pe asfalt, înmânare diplome de participare

Clubului Pensionarilor
Ora 14:00 – 15:00 – Concurs de dans – Concurenții: beneficiarii clubului

Baza de tenis V.I.Palas și Baza sportivă Vascony
09:00-22:00- Turneu de tenis ,,Cupa Zilele Cetății”, categorii: old boys și under 12

09 septembrie

Scuarul Primăriei
10:00 – 21:00 –Salonul Editorial „Ion Heliade Rădulescu”- organizat de Biblioteca Județeană Dâmbovița
11:00 – 18:00 – Târg de anticariat organizat de Mihai Ion Tinel, expoziție de fotografie organizată de Foto Dumbravă, stand de caricatură organizat de artistul Mihai Nistor
11:00 – 18:00 –Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)
11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2021 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest

Piața Mihai Viteazul
09:30 – 19:00 – Planetariu mobil – Visionarium Dome – proiect de artă digitală modern, proiecții mapping HD, având ca temă planetele, universul, NASA, teme din filme celebre.

Parcul Chindiei (Zona Ruine)
10:00 – 22:00 – Târgul meșterilor populari – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
10:30 – 13:00 – Evenimente artistice pentru cei mici: Spectacol de teatru – ”Întâmplările celor trei purceluși”, spectacol muzical ”Ce mică e vacanța mare”, ediția a 7-a, susținut de Centrul de Arte ”Carmina Burana” Târgoviște, clovni și păpuși gigant
18:00 – 20:30 – Concert ”Romanța ne unește” – concert aniversar Alina Mavrodin Vasiliu la împlinirea celor 35 de ani de carieră artistică
Invitați: Silvia Goncear, Margareta Ivănuș, Mihail Muntean, Nicoleta Vasile, Bogdan Hrestic, Cristina Dan, Yura Tsiple, Elena Dragomir, Daiana Berbec, Petruț Dorobanțu, acompaniați de Orchestra Folclor a Filarmonicii Naționale „Serghei Lunchevici” din Chișinău, dirijor Petre Neamțu – Artist al poporului. Direcția artistică Svetlana Bivol, prezentator Alina Mavrodin Vasiliu

Cinema Independența
11:00 – Premierea cuplurilor care împlinesc 50 de ani de căsătorie (foaier)
19:00 – Film în premieră: VORTEX

Muzeul de Istorie
Ora 11:00 – Expoziția de pictură și grafică ”Interferențe culturale” a artiștilor Rebeca Moreno Cazares (pictură) și Andrei Scărlătescu (grafică digitală și gravură)– eveniment organizat de Consiliul Județean Dâmbovița, prin Complexul Național Muzeal ”Curtea Domnească” Târgoviște

Grădina Zoologică
Ora 10:00 -14:00 – Tur organizat al copiilor în incinta grădinii zoologice, hrănirea animalelor domestice, jocuri distractive, desene cu creta pe asfalt, înmânare diplome de participare

Clubului Pensionarilor
Ora 11:00 – 13:00 – Concurs de table și concurs de rummy – Concurenții: beneficiarii clubului

Complexul Turistic de Natație
18:00- 19:30 – Campionatul de fotbal între cartiere- ,,Cupa Cartierelor Târgoviște’’ – sferturi de finală

Baza de tenis V.I.Palas și Baza sportivă Vascony
09:00-22:00- Turneu de tenis ,,Cupa Zilele Cetății”, categorii: old boys și under 12

10 septembrie

Scuarul Primăriei
10:00 – 21:00 –Salonul Editorial „Ion Heliade Rădulescu”- organizat de Biblioteca Județeană Dâmbovița
11:00 – 18:00 – Târg de anticariat organizat de Mihai Ion Tinel, expoziție de fotografie organizată de Foto Dumbravă, stand de caricatură organizat de artistul Mihai Nistor
11:00 – 18:00 –Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)
11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2021 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest

Piața Mihai Viteazul
09:30 – 19:00 – Planetariu mobil – Visionarium Dome – proiect de artă digitală modern, proiecții mapping HD, având ca temă planetele, universul, NASA, teme din filme celebre.

Parcul Chindiei (Zona Ruine)
10:00 – 22:00 – Târgul meșterilor populari – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
10:30 – 13:00 – Evenimente artistice pentru cei mici: Spectacol de dans – susținut de Școala de dans Daniela Rotary, work-shop percuție, clovni și păpuși gigant
19:30 – 22:00 – Concert extraordinar – Vlad Miriță – 20 de ani de carieră
Invitati: Paula Seling, Marcel Pavel, Iordache Basalic, Paul Ananie, Ana Cebotari, Ozana Barabancea, acompaniați de Orchestra Metropolitană București – dirijor Daniel Jinga. Prezentator – Dan Negru

Cinema Independența
11:00 – Film pentru copii – Veronica
14:00 – Film – 3000 de ani de dorință
19:00 – Film – Top Gun: Maverick

Grădina Zoologică
Ora 10:00 -14:00 – Tur organizat în incinta grădinii zoologice, hrănirea animalelor domestice, jocuri distractive, desene cu creta pe asfalt, înmânare diplome de participare

Clubului Pensionarilor
Ora 10:00 – 11:00 – Concurs de gastronomie ,,Cea mai delicioasă prăjitură”- Concurenții: beneficiarii clubului

Complexul Turistic de Natație
10:00 – 15:00 – Cupa Târgoviștei Hand to Hand Fighting – Ediția I
18:00- 19:30 – Campionatul de fotbal între cartiere- ,,Cupa Cartierelor Târgoviște’’ – semifinale

Baza de tenis V.I.Palas și Baza sportivă Vascony
09:00-22:00- Turneu de tenis ,,Cupa Zilele Cetății”, categorii: old boys și under 12

11 septembrie

Scuarul Primăriei
10:00 – 21:00 – Salonul Editorial „Ion Heliade Rădulescu”- organizat de Biblioteca Județeană Dâmbovița
11:00 – 18:00 – Târg de anticariat organizat de Mihai Ion Tinel, expoziție de fotografie organizată de Foto Dumbravă, stand de caricatură organizat de artistul Mihai Nistor
11:00 – 18:00 – Stand Expozițional de promovare a obiectivelor turistice din Municipiul Târgoviște

Centrul Vechi (Școala Populară de Arte)
11:00 – 18:00 – Expoziție cu proiecte de arhitectură din cadrul Anualei OM 2021 – realizată de Ordinul Arhitecților din România, filiala Muntenia Vest

Piața Mihai Viteazul
09:30 – 19:00 – Planetariu mobil – Visionarium Dome – proiect de artă digitală modern, proiecții mapping HD, având ca temă planetele, universul, NASA, teme din filme celebre.

Parcul Chindiei (Zona Ruine)
10:00 – 22:00 – Târgul meșterilor populari – organizat de Consiliul Județean Dâmbovița prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița
10:30 – 13:00 – Evenimente artistice pentru cei mici: Spectacol de muzică și dans susținut de elevii Școlii Coresi, prof. Costache Păpușa, Spectacol de dans – susținut de trupa ”Elegance Dance” Târgoviște, workshop de percuție pentru copii, clovni și păpuși gigant
19:00 – 22:30 – Concert extraordinar Zilele Cetății Târgoviște – Invitați: Lovebite Rock, Trooper, 5 Gang, Irina Rimes. Prezentator: actorul Liviu Cheloiu
22:30 – Foc de artificii

Cinema Independența
11:00 – Film pentru copii – Veronica se întoarce
19:00 – Film – Dirijorul tăcerilor

Grădina Zoologică
Ora 10:00 -14:00 – Tur organizat al copiilor în incinta grădinii zoologice, hrănirea animalelor domestice, jocuri distractive, desene cu creta pe asfalt, înmânare diplome de participare

Complexul Turistic de Natație
16:30- 18:00 – Campionatul de fotbal între cartiere- ,,Cupa Cartierelor Târgoviște’’ – finale
18:00 – Meciul vedetelor ,,Echipa Consiliului Local Municipal Târgoviște vs Chindia Old Boys’’

Baza de tenis V.I.Palas și Baza sportivă Vascony
09:00-22:00- Turneu de tenis ,,Cupa Zilele Cetății”, categorii: old boys și under 12

fb-share-icon20
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial