2 mai 2024

Urban Titu s-a înclinat în faţa CS Afumaţi!

urbansUrban Titu s-a întors fără nici un punct din cea de-a patra deplasare a campionatului, după ce s-a înclinat în faţa lui CS Afumaţi (0-2), o echipă care luptă pentru promovarea în Liga a 2-a.

Împotriva ilfovenilor, Ionică et comp. n-au mai ţinut cont de coordonatele victoriei de la Piteşti, iar acest lucru i-au costat enorm pe arena din apropierea capitalei. Pe un frig pătrunzător, componenţii Urbanului au încercat să ofere o replică cât mai tăioasă adversarului, dar totul s-a întors împotriva lor destul de repede.

CS Afumaţi a preluat iniţiativa după primul sfert de oră, după care au deschis scorul, prin juniorul Vasile, în apropiere de jumătatea reprizei (19). Printre momentele bune de joc ale gazdelor, Titu a avut şansa de a restabili echilibrul pe tabelă până la pauză, dar Calofir (21), Rădescu (37) şi Ionică (45) nu s-au aflat în zi de graţie.

În actul secund, ilfovenii şi-au arătat din nou superioritatea pe tabelă, dar ajutaţi într-o mică măsură şi de arbitrul focşănean, Gică Mihai. La intrarea în ultimele zece minute ale întâlnirii, acesta i-a refuzat lui Ionică un fault în apropierea careului lui Obretin, după care adversarul a ridicat scorul, prin Vlada (80), dintr-o lovitură de pedeapsă, obţinută de acelaşi fotbalist, într-un contact cu Moruz.

Pe final de joc, Urbanul şi-a mai creat două ocazii de gol prin Calofir şi Constantinescu, dar primul jucător a şutat peste poartă, iar al doilea a expediat mingea în portarul Obretin.

În urma eşecului de la Afumaţi, situaţia din clasament a echipei din Titu s-a complicat, căzând pe locul 13 în serie, iar runda viitoare, aceasta va merge la Bradu, într-o nouă deplasare extrem de dificilă.

CS Afumaţi – Urban Titu 2-0 (1-0)

Marcatori: Vasile (19), Vlada (80 pen).

Afumaţi: Obretin – Ioniţă (50 Munteanu), Robicek, Bulea, Gheorghe – Iancu (87 Năstase), Vasile, Tudor, Petculescu (80 Ion) – Vlada, Funieru (58 Voican). Antrenor: Vasile Neagu

Titu: Mişa – Moraru (46 Moruz), Şerban, Vlad, Lupu – Ghenu, Calofir – Neguţ, Niculae (84 Tuţă), Rădescu – Ionică (81 Constantinescu). Antrenori: Gheorghe Becheanu şi Vasile Constantin.

Stadion „Comunal” – Afumaţi. Spectatori: 100

Au arbitrat: Gică Mihai – Cristian Voicu (ambii din Focşani), Laurenţiu Constantin (Buzău). Observatori FRF: Mugurel Drăgănescu (Breaza) şi Ilie Luca (Braşov).

Cartonaşe galbene: Ion (57)/ Mişa (57), Moruz (79).