“Locul României este în Schengen iar USR s-a luptat, mai ales prin europarlamentarii săi, pentru a face acest lucru posibil, în ultimii ani. Ieri, inclusiv partidul austriac NEOS, din familia europeană a USR, și-a arătat public susținerea pentru aderarea țării noastre. O voce importantă, atât de necesară acum, în acest context în care guvernul austric înclină înspre a bloca prin veto accesul României în Schengen.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2022/12/318581131_565701278899756_3519430542042479339_n.jpg)
„Austria limitează de una singură libertățile cetățenilor UE. Guvernul federal ar trebui să analizeze cu mare atenție cine sunt aliații noștri. Formarea unei axe Nehammer-Orban-Vucic și alienarea României, Bulgariei și a restului țărilor UE nu este în interesul Austriei”, a declarat Beate Meinl-Reisinger, președinta NEOS.Urmează zile complicate, zile în care se vor scrie multe dar în care cred că e important să fim calmi și cu mintea limpede.
Țara noastră îndeplinește criteriile de eligibilitate încă din 2011, în ciuda problemelor încă existente și evidente la nivel de Justiție. E un moment esențial în care PSDNL ar putea lăsa „manevrele” deoparte, alăturându-se proiectului european esențial pentru România și contribuind la rândul lor, în sfârșit, pentru ca visul unei generații să se îndeplinească până la capăt: intrarea în spațiul Schengen”, spune deputatul Daniel Blaga, liderul USR Dâmboviţa şi secretar al Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2022/09/danb.jpg)