Complexul Naţional Muzeal „Curtea Domnească” din Târgovişte organizează marţi, 11 octombrie 2011, în Sala de Conferinţe din cadrul Muzeului Tiparului şi al Cărţii Vechi Româneşti, un complex de manifestări, dedicat „Zilei Holocaustului”. Evenimentul va începe la ora 1000 şi va debuta cu deschiderea oficială, asigurată de directorul executiv al Direcţiei pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu Cultural Naţional Dâmboviţa – Viorica Arghir şi de directorul executiv al Complexului Naţional Muzeal “Curtea Domneasca” – Ovidiu Cârstina. Vor urma comunicări susţinute de doamna prof. Claudia Ilinca, de la Colegiul Economic „Ion Ghica” din Târgovişte, precum şi o proiecţie de film documentar ce reprezintă o radiografie a impactului public în România al celor două mari traume ale secolului XX, Holocaustul nazist şi Gulagul comunist. Parteneri: Consiliul Judeţean Dâmboviţa Direcţiei pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu Cultural Naţional Dâmboviţa Colegiul Economic „Ion Ghica” din Târgovişte
Prezentare generală a confidențialității
Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.