Comuna Morteni a găzduit astăzi un obicei unic în țară: Steagurile.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2024/01/rsz_417121642_7203061923049705_4425570801445182564_n.jpg)
Tinerii necăsătoriți au strâns de prin sat batiste cusute, numite local Geavrele, și le-au legat pe o prăjină lungă de peste 7m.
Între 1000 și 1300 de geavrele au fost prinse pe steaguri zilele trecute, totul pentru a duce tradiția mai departe.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2024/01/rsz_417772466_7203061676383063_3180942229482180692_n.jpg)
Cele 4 cete de iordanitori, care provin din cele 4 zone ale comunei: Marginea, Branistea, Bajenaii și Centru, s-au adunat încă de dimineață în fața primăriei, pentru a afla cine are cel mai înalt și cel mai frumos steag.
Au fost iordanite tinerele fete, cei care poartă numele de Ion și Ioana, și bineînțeles, copiii.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2024/01/rsz_417560528_7203061113049786_7117911782929101222_n.jpg)
Chiar dacă zăpada a lipsit cu desăvârșire , la fel ca odinioară s-au dat lupte între cetele de iordanitori pentru a afla care ceată are cei mai puternici băieți.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2024/01/rsz_417111822_7203060426383188_729705270630580816_n.jpg)
A urmat sfințirea steagurilor de către preoții din comună , iar după sfințire, tinerii au umblat cu steagul pe la casele sărbătoriților ce poartă numele sfântului Ioan Botezatorul.
reportaj de Liviu Lazăr,
reporter special targovistenews.ro