Astăzi, 17 august a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, sub coordonarea unui procuror din cadrul Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgoviște, au efectuat o percheziție domiciliară, într-un dosar penal, în care se efectuează cercetări, sub aspectul săvâșirii infracțiunii de înșelăciune.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/08/7f945c02-451f-4b46-b92f-218a3fa35cdb-1024x924.jpeg)
În urma percheziției, polițiștii au descoperit și indisponibilizat bijuterii, telefoane mobile, 3.000 de euro și mai multe înscrisuri.
Din investigațiile efectuate s-a stabilit faptul că, în perioada aprilie – august a.c., femeia, de 26 de ani, ar fi pretins că este măicuță și ar fi înșelat persoana vătămată, respectiv o femeie de 49 de ani, din Târgoviște, căreia i-ar fi solicitat bani pentru a o ajuta să rezolve problemele sentimentale pe care le are fiica acesteia.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/08/89bbe09d-e19a-430b-82a3-03f637124c76-1024x581.jpeg)
Prejudiciul creat se ridică la aproximativ 30.000 de euro.
Polițiștii continuă cercetările sub coordonarea procurorului de caz în cadrul unui dosar penal întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunii de înșelăciune.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/08/fa40d795-708e-4f84-978a-20c93021b408-1024x616.jpeg)
Facem precizarea că, în cazul prezentat, efectuarea urmăririi penale este o etapă a procesului penal reglementată de Codul de procedură penală, activitate care nu poate, în nicio situaţie, să înfrângă principiul prezumţiei de nevinovăţie.