Călători transportați cu microbuzul de marfă! Este descoperirea făcută de polițiștii din Găești, în această dimineață, în urma unui control în trafic.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/05/344422626_603839775046395_6696293547160385750_n-1024x936.jpg)
”În această dimineață, 11 mai, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Găești au oprit pentru control, pe str. 13 Decembrie, o autoutilitară condusă de un bărbat de 42 de ani, din Bolintin-Vale.
În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că acesta ar fi efectuat transport de persoane, pe ruta Bolintin-Vale – Găești, cu o autoutilitară destinată transportului de mărfuri, fiind efectuate modificări neomologate, respectiv montarea unor banchete din lemn.
Conducătorul auto a fost sancționat contravențional cu amendă, în valoare de 870 de lei, iar, ca măsură complementară, s-a dispus reținerea certificatului și placutelor cu număr de înmatriculare.
De asemenea, acesta a fost sancționat contravențional, cu amendă în valoare de 1.000 de lei, pentru transportul de persoane contra cost fără a deține autorizație. Totodată, s-a dispus și suspendarea dreptului de utilizare a autovehiculului”, precizează IPJ Dâmbovița.