În perioada 12-14 august 2022, Consiliul Județean Dâmbovița, prin Centrul Județean de Cultură Dâmbovița, va organiza Festivalul „Peștera –Padina”, ce se va desfășura în zona Telecabina Peștera din Masivul Bucegi.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2022/07/Afis-Padina.jpg)
Prin acest eveniment se urmărește promovarea potenţialului turistic din Masivul Bucegi, realizarea unor spectacole şi a unor momente culturale inedite, educarea participanţilor în protejarea mediului înconjurător şi practicarea mişcării în aer liber.
Așadar, în perioada mai sus amintită, cu începere de la ora 18:00, vor avea loc următoarele spectacole:
- în data de 12 august, folclorul va asigura o atmosferă festivă, printr-un spectacol susținut de Orchestra Populară „Chindia”, dirijor Ionuț Dumitrescu, alături de Ileana Pavelescu, Florentina Mîinea, Loredana Dobrescu, Yuriy Tsiple și de îndrăgiții interpreți de folclor: Nineta Popa, Ionuț Dolănescu, Nicu Paleru și Simona Dinescu;
- pe data de 13 august, va avea loc un concert rock ai cărui protagoniști sunt Holograf și Direcția 5;
- 14 august, ziua închiderii festivalului, vine cu muzică variată, alături de DJ Yaang de la Kiss Fm.
Compartimentul Comunicare al
Centrului Judeţean de Cultură Dâmboviţa