Fermierii din Lunguletu și-au arătat astăzi forța, ieșind la protest pe DN7, alăturându-se astfel colegilor din țară.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2024/01/rsz_404668897_2051268798573726_6301875329670835889_n.jpg)
Convoiul a fost format din peste 70 de tractoare și câteva camioane care s-au alăturat agricultorilor.
Întrucât nu au fost primiți în București, fermierii au luat decizia de a protesta pașnic, pe plan local.
Locul de întâlnire l-a reprezentat piata agro-alimentara din Slobozia Moară, iar pe întreaga durată a protestului mai multe echipaje de poliție au însoțit convoiul.
Conform datelor oferite de primăria Lunguletu, aici sunt înregistrate 905 tractoare, iar comuna acoperă prin cele 200.000 tone produse, 5% din producția națională de cartofi, și 100.000tone de varză, adică 10% din producția națională.
articol de Liviu Lazăr,
reporter special targovistenews.ro