Inspectoratul Şcolar Județean Dâmbovița a publicat lista cu cadrele didactice care au solicitat menținerea în activitate după împlinirea vârstei de 65 de ani.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2024/02/prof-1024x538.jpg)
Astfel, 68 de cadre didactice din această categorie vor activa în anul școlar 2024-2025, la propria solicitare. Trebuie menționat că printre cei care au solicitat menținerea sunt 10 oameni care au deja o vechime 47 de ani de ani în câmpul muncii, și alți cinci au o vechime de 48 de ani.
Pentru două cadre solicitarea a fost respinsă întrucât nu au mai îndeplinit condițiile prevazute la art 31 alin. (5) din Metodologia-cadru, anexa la O. M. E. 6877/2023
articol de Liviu Lazăr,
reporter special targovistenews.ro