“A fost semnat contractul având ca obiect restaurarea obiectivului monument istoric “Poarta Dealu-Vânătorilor”. Reamintim că, în urma demersurilor administrației locale, obiectivul monument istoric “Poarta Dealu-Vânătorilor”, municipiul Târgoviște, Aleea Coconilor, a fost inclus in Programul Național de Restaurare, Etapa II, achiziția de lucrări fiind însă întârziată de necesitatea actualizării indicatorilor.
Valoarea totală a investiției este 4.494.717,58 lei (cu TVA), Institutul Național al Patrimoniului realizând achiziția lucrărilor efective de restaurare a monumentului, Primăria Târgoviște urmând să suporte intervențiile conexe, de relocare a utilităților și de reconfigurare a străzii Coconilor”, a precizat primarul Daniel Stan.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/01/326074255_719874039619556_33843419137970296_n.jpg)