mar. oct. 8th, 2024

Performanțe remarcabile realizate de Cătălin Amuza la Campionatul Balcanic de Atletism Masters în aer liber, găzduit de localitatea Bar, din Muntenegru, în perioada 27-29 septembrie. Atletul clubului nostru a devenit cvadruplu campion balcanic, după ce a avut parte de evoluții remarcabile la categoria sa de vârstă.

Cătălin Amuza a cucerit aurul la individual în probele de 3000 m (10:06,80), 800 m (2:05,44) și 1500 m (4:37,95, la categoria de vârstă M45. În schimb, în proba de ștafetă, alături de echipa României, la categoria M40, a urcat tot pe prima poziție a podiumului. În această probă, Cătălin (800 m) a făcut parte dintr-o echipă care i-a mai cuprins pe Daniel Scrob (400 m), Silviu Nisu (200 m) și Paul Găvănescu (100 m).

De asemenea, în proba individuală de 400 m, categoria M45, atletul clubului nostru a obținut medalia de bronz.

În urma rezultatelor obținute, Cătălin Amuza a încheiat la înălțime ediția din acest an a Campionatului Balcanic, dar în același timp a reprezentat cu fruntea sus atât Clubul Sportiv Târgoviște, cât și România!