A trecut la cele veșnice, sâmbătă, 30 iulie 2022, la vârsta de 76 de ani, Pr. Neculae Gorgon, preot pensionar, fost slujitor al Parohiei Diaconești, Protoieria Pucioasa din Arhiepiscopia Târgoviștei.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2022/08/IMG-20220801-WA0016.jpg)
Părintele Neculae s-a născut la 10 februarie 1946, în orașul Pucioasa, jud. Dâmbovița, ca fiu al lui Ion și al Elenei Gorgon.
Școala primară și cea gimnazială le-a urmat în localitatea natală, iar între anii 1968-1971, a urmat cursurile Seminarului Teologic Special de la Curtea de Argeș. În anul 1971, s-a căsătorit cu domnișoara Antoaneta, cu care are doi copii: Ștefan Emanuel, preot la Parohia Boteni, Protoieria Titu și Antoanela Loredana.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2022/08/doliu3-900x505-1.png)
Părintele Neculae a fost hirotonit preot, în anul 1971, pe seama Parohiei Săliște de Vașcău, județul Bihor, iar în anul 1977, s-a transferat la Parohia Diaconești, unde a slujit până în anul 2013, când a ieșit la pensie.
Slujba de înmormântare va avea loc, joi, 4 august 2022, la biserica cu hramul Sf. Ier. Nicolae a Parohiei Diaconești.
Dumnezeu să-l odihnească în pace!
BIROUL DE PRESĂ AL ARHIEPISCOPIEI TÂRGOVIȘTEI