Vă așteptăm cu voie bună la Târgul de Buna Vestire, de pe platoul Sălii Polivalente din Târgoviște, de joi, 24 martie, până duminica, 27 martie!
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2022/03/276065788_682121786440965_6896014667933784191_n-853x1024.jpg)
Veți găsi locul ideal pentru relaxare și pentru degustarea celor mai bune preparate.
Bucătăria tradițional romanească se pregătește cu un show gastronomic pentru ziua de Buna Vestire: Bors și storceag de pește, păstrav la proțap, saramură de crap, rondele de crap prăjit, cu mamaligă și mujdei, macrou, chifteluțe din pește.
Pentru iubitorii de de fructe de mare: creveți în sos de vin și unt, tentacule de calamar, paella, scoici și calamar pane.
Pentru pofticioși încingem grătarele pentru acest sfârșit de săptămână însorit cu: mici, frigărui, costițe, asezonate cu murături și lipii coapte pe plită, pastramă, bulz cu mămăligă și brânză de burduf,sarmale tradiționale.
Vom avea și o gamă variată de produse de post: varză calită și fasole la ceaun, sărmăluțe de post cu mămăligă.
Pentru cei care îndrăgesc dulcele: clătite delicioase, gogoși muntenești, Kurtos Kalacs, produse de patiserie orientală: cataif cu fistic, baclavale, corăbioare cu prune.
Meșterii populari vor fi prezenți cu articole de pielărie și blană, produse de artizanat și hand made
Vă așteptăm cu drag!