Municipiul Târgoviște a câștigat unul dintre trofeele competiției ”Premiile Orașelor Verzi 2023”, a anunțat Daniel Stan, primarul localității.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/09/rsz_377450251_870797104414423_3244396981868400982_n.jpg)
”Un premiu care ne onorează! Municipiul Târgoviște primește unul dintre cele 3 trofee acordate și diploma de excelență în cadrul competiției „Premiile Orașelor Verzi 2023″ la categoria “PLANIFICARE URBANĂ SUSTENABILĂ”!
Distincția reprezintă o recunoaștere a eforturilor depuse în direcția unei dezvoltări sustenabile, reducerii impactului asupra mediului și promovării investițiilor verzi.
Proiectul de modernizare a transportului public local și achiziția de autobuze ecologice, modernizarea iluminatului public prin 2 proiecte importante având ca finalitate reducerea drastică a consumului, construirea a 2 parcuri de la zero, toate aceste investiții realizate pe fonduri europene, precum și o strategie de dezvoltare locală foarte bine articulată și prietenoasă cu mediul, au reprezentat argumentele hotărâtoare ale Târgoviștei în această competiție”, spune edilul.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/09/rsz_378280294_870797067747760_1448518910441237959_n.jpg)