ȘTIRE DE PRESĂ
Ieri, 23 martie a.c., la Muzeul Poliției Române, s-a desfășurat etapa finală a concursului “Învățăm și ne bucurăm de Ziua Poliției Române”.
Optsprezece elevi de la șase școli, încărcați de emoții pozitive și dornici de competiție, au parcurs proba teoretică care a constat într-un test grilă cu 18 întrebări circumscrise legislației rutiere.
Concursul are ca obiectiv formarea în rândul elevilor a unui comportament rutier responsabil, pe baza cunoaşterii regulilor de circulaţie, în vederea prevenirii accidentelor rutiere.
Pe lângă rolul educativ, copii și-au dezvoltat spiritul de echipă şi o atitudine fairplay.
Primul locdin clasament a fost adjudecat de Școala Nr.4 “Elena Donici Cantacuzino ” din Pucioasa, locul al II-lea de Școala Gimnazială Tudor Vladimirescu din municipiul Târgoviște, iar pe al III-lea loc s-a clasat Colegiul National Pedagogic Constantin Cantacuzino.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/03/IMG_7034-1024x768.jpg)
La festivitatea de premiere au participat doamna prefect, conf.univ.dr. Claudia Gilia, doamna inspector școlar general, prof. Ileana Cătălina Nicolaescu și domnul comisar-șef de poliție Viorel-Ion Polexe, şefulInspectoratului de Poliție Județean Dâmbovița.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/03/PHOTO-2023-03-23-12-07-52-1024x768.jpg)
Pe lângă diplome, copii au primit și premii, acestea fiind oferite cu sprijinul organizației sindicale SNPPC Dâmbovița, al organizației profesionale CNP Dâmbovița și al asociației IPA Dâmbovița.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/03/IMG_7007-859x1024.jpg)
Concursul a fost organizat de polițiștii de la Compartimentul de analiză și Prevenire a Criminalității, Biroul Siguranță Școlară și Serviciul Rutier,în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Dâmbovița, în viitor urmând să mai fie desfășurate astfel de activități.