“În calitate de secretar al Biroului Permanent al Camerei Deputaţilor, am participat, astăzi, la Şedinţa comună a Parlamentelor Republicii Moldova şi României, la Chişinău.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2022/06/288907626_425324602937425_2812566210917039893_n.jpg)
La eveniment a fost prezentă şi doamna Maia Sandu, preşedintele Republicii Moldova.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2022/06/288946393_425324642937421_1394466685752504943_n.jpg)
Având în vedere demersurile făcute pentru integrarea Republicii Moldova în Uniunea Europeană, reprezentanţii Parlamentului României, alături de parlamentarii Republicii Moldova, am adoptat o Declaraţie comună.
“Suntem convinşi că integrarea Republicii Moldova în Uniunea Europeană este singura cale să asigure democraţia, stabilitatea, securitatea, propesperitatea, libertatea şi dezvoltarea economică, socială şi culturală a Republicii Moldova”, se arată în declaraţia adoptată.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2022/06/289228189_425324686270750_6398423147400917308_n.jpg)
Suntem aici pentru a ne arăta sprijinul pentru prietenii noştri din Republica Moldova. Le-am fost şi le vom fi întotdeauna alături. Este extrem de importantă integrarea Republicii Moldova în Uniunea Europeană. Republica Moldova, oamenii de aici merită respect, încredere şi suportul nostru!”, a declarat deputatul Daniel Blaga, liderul USR Dâmboviţa.