COMUNICAT DE PRESĂ
Exerciţiu – “Miercurea Alarmelor”
Miercuri – 02 octombrie, în intervalul orar 10:00 – 11:00, vor fi acționate echipamentele din cadrul sistemului de înștiințare, avertizare și alarmare în situații de protecție civilă județean.
Prin modul de acționare a mijloacelor tehnice de alarmare există posibilitatea de a crea disconfort în spațiul public, motiv pentru care asigurăm opinia publică asupra necesității și utilității derulării acestor antrenamente lunare.
Exercițiile sunt destinate testării şi verificării sistemului de alarmare a populaţiei despre iminenţa unui pericol şi, implicit, dezvoltării reacţiei autorităţilor publice şi cetăţenilor în situaţii de protecţie civilă.
![De la ora 10 – Sirenele, testate pentru situaţiile de urgenţă](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2019/10/Webp.net-resizeimage3.jpg)