”Încă o investiție cu finanțare europeană în faza de execuție!
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/03/336317424_725434702378763_4468793914862455437_n-1024x819.jpg)
A fost emis ordinul de începere a lucrărilor având ca obiect reabilitarea clădirii (astăzi dezafectată) care se află pe strada Petru Cercel, în zona intersecției cu bulevardul I.C.Brătianu!
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/03/336291112_585991366801333_946550561911157079_n-584x1024.jpg)
Astfel, imobilul în discuție, va fi introdus în sistemul de asistență socială prin „Amenajarea unui centru social integrat pentru persoane vârstnice si a unei cantine de ajutor social”.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/03/336504997_170941048746178_7682140650637836233_n-1024x822.jpg)
Valoarea investiției este de peste 4.000.000 lei, iar cea mai mare parte a finanțării este asigurată din fonduri europene, prin Programul Operațional Regional, în cadrul Axei Prioritare 9 – “Sprijinirea regenerării economice și sociale a comunităților defavorizate din mediul urban, Prioritatea de investiții 9.1. – Dezvoltare Locală sub Responsabilitatea Comunității (DLRC)”.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/03/336772931_523262579996764_19463371154617226_n-1024x525.jpg)
În acest fel, o clădire acum neutilizată, rămasă în conservare din 2008, va beneficia de o investiție substanțiala și va căpăta o destinație concretă, adaptată necesităților de asistență socială din municipiul Târgoviște!”
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/03/336161622_1242335689710876_2298777573793772200_n-1024x768.jpg)