”Poliţia rutieră dâmboviţeană a desfăşurat acțiune pentru creşterea siguranţei elevilor, prin reducerea riscului de producere a accidentelor rutiere în care ar putea fi implicate autovehiculele special destinate transportului de elevi, precum şi verificarea respectării destinaţiei exclusive a acestor autovehicule.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/10/rsz_27102023_transport__2.jpg)
În cadrul controalelor, poliţiştii rutieri au verificat respectarea destinaţiei exclusive a acestor vehicule, starea psihofizică a conducătorului autovehiculului destinat transportului şcolar, deținerea permisului de conducere și a categoriei necesare tipului de autovehicul, deținerea și valabilitatea inspecției tehnice periodice a vehiculului, precum şi a asigurării obligatorii de răspundere civilă auto.
![](https://targovistenews.ro/live/wp-content/uploads/2023/10/rsz_27102023_transport__1.jpg)
Astfel, au fost oprite pentru control 25 de autovehicule, toți conducătorii acestora fiind testați pentru depistarea consumului de alcool la volan.
Ca urmare a abaterilor constatate, poliţiştii rutieri au aplicat 11 sancţiuni contravenţionale, din care 4 pentru neutilizarea centurii de siguranţă şi 2 pentru lipsa documentelor obligatorii prevăzute de lege”, informează IPJ Dâmbovița.