25 aprilie 2024
Urban Titu – Sporting Roşiori, 0 la 2

acsurbanUrban Titu a încheiat printr-o înfrângere meciul cu Sporting Roşiori, disputant în etapa a 23-a, a Ligii a 3-a. În partida cu teleormănenii, componenţii Urbanului s-au înclinat cu scorul 0-2, după ce Bîră şi Bocănete şi-au trecut numele pe lista marcatorilor, la începul şi în finalul primei reprize. Într-o dispută în care era vizată doar victoria, elevii lui Sabin Ciurea s-au prezentat lamentabil şi au fost depăşiţi la toate capitolele de jucătorii adverşi. Erorile nepermise din defensivă au împins Titu să rateze, din nou, toate punctele cu Sporting, aşa cum s-a înregistrat şi în turul campionatului. După prima reuşită a teleormănenilor, Urbanul ar fi putut restabili egalitatea, dar şutul lui Ivaşcu, din colţul careului mic, a fost parat excelent de Gavriş. În a doua repriză, Titu a încercat să limiteze proporţiile scorului, dar niciodată şuturile lui C. Dicu şi Ivaşcu n-au prins cadrul porţii adverse. De asemenea, din minutul 75, Urbanul a rămas în inferioritate numerică, după ce C. Dicu a văzut al doilea cartonaş galben. La capătul eşecului suferit în penultimul joc de pe teren propriu din acest sezon, Sporting s-a dovedit, încă o dată, o adevărată „Bestia Nera” pentru fotbaliştii de pe „Orăşenesc”. Pentru a se spăla păcatele din meciul cu Roşiori, componenţii Urbanului au obligaţia morală de a câştiga toate punctele din deplasarea de la Ştefăneşti, din următoarea rundă a campionatului.

Urban Titu – Sporting Roşiori 0-2 (0-2)

Marcatori: Bîră (12), Bocănete (45).

Titu: Mişa – Vlad, Caramalău, Ştefănescu (46 Lică), Mirescu – Corbu, C. Dicu, Bălşanu (46 Sima), Roman (46 Constantinescu) – Ivaşcu, Neguţ (81 Tuţă). Antrenor: Sabin Ciurea

Roşiori: Gavriş – Firoiu, Moşteanu, Floricel, M. Dicu – Lătea (77 Turcin), Ciubuc (82 Făinisi), Vâlcică, D. Gheorghe (84 Vălimăreanu) – Bîră, Bocănete. Antrenor: Cristian Negru

Stadion „Orăşenesc”. Spectatori: 180.

Au arbitrat: Sergiu Anton – Aurelian Ţoie, Roxana Ivanov (toţi din Bucureşti). Observatori FRF: Victor Stănişteanu (Buzău) şi Eugen Cătălin Popescu (Ploieşti).

Cartonaşe galbene: C. Dicu (58, 75), Mirescu (62), Lică (68)/ Ciubuc (50), Firoiu (66).

Cartonaş roşu: C. Dicu (75).