28 martie 2024
Urban Titu, sezon terminat în genunchi!

urbaniUrban Titu şi-a luat adio de la un sezon pe care pe care la terminat în genunchi. Echipa dâmboviţeană a încheiat ultimul joc din acest campionat cu o înfrângere dureroasă, suferită în faţa oltenilor de la CS Podari, cu scorul de 1-7.

Pe teren propriu, Titu a arătat bine doar 25 de minute, după care a capotat total, suferind cel mai drastic eşec pe „Orăşenesc” în actuala stagiune. Debutul întâlnirii a fost unul bun pentru Urban, iar golgeterul Calofir a deschis scorul (5), printr-un şut plasat în stânga portarului, din marginea careului.

Declinul dâmboviţenilor a ieşit la iveală în minutul 25, când oltenii au restabilit egalitatea, prin Ciocârlă. Apoi, picajul Urbanului a fost unul fără limite până la finalul disputei.

Oltenii au transformat majoritatea atacurilor în gol, iar Cârstea (39, 44, 48, 54), Bălan (41) şi Simion (77) şi-au trecut numele pe lista marcatorilor de câte ori au avut ocazia.

La capătul loviturilor primite, riposta Urbanului a fost una fără vlagă, iar G. Ion, Sima şi Calofir au trimis câteva şuturi la buturile adverse, oprite foarte bine de Ciocârlan. În ultima etapă a campionatului, Urban va deveni câştigătoare  la „masa verde” împotriva lui Inter Olt Slatina, echipă retrasă din competiţie în iarnă.

Urban Titu – CS Podari                 1-7 (1-4)

Marcatori: Calofir (5)/ Ciocârlă (25), Cârstea (39, 44, 48, 54), Bălan (41), Simion (77).

Titu: Drăguşin – Moraru, Matei, Vlad, Ghioacă – Breazu, Şerban, G. Ion (55 Năstase), Gârniţă (70 Tuţă) –Calofir, Sima. Antrenori: Gheorghe Becheanu şi Vasile Constantin.

Podari: Ciocârlan – Ciocârlă, Avram, Vulpe, Geamănu (76 Simion) – Raicea (62 Georgescu), Stancu (51 Dragomir), Marinoiu, Cruşoveanu – Cârstea, Bălan. Antrenor: Florin Şoavă.

Stadion „Orăşenesc”. Spectatori: 70.

Au arbitrat: Adrian Costreie (Buftea) – Dragoş Radu (Dragomireşti), Marian Istrate (Buftea). Observatori FRF: Mihai Ene (Bucureşti) şi Viorel Nicolescu (Videle).

Cartonaşe galbene: Vlad (27), Sima (65)/ Cârstea (65).