ÎNCEPE BABEL – BE OUR GEST. Programul festivalului | TargovisteNEWS

ÎNCEPE BABEL – BE OUR GEST. Programul festivalului

babel2018ÎNCEPE BABEL – BE OUR GEST

BABEL – Festivalul Artelor Spectacolului Târgoviște (FAST) ajunge, în anul 2018, la cea de-a VIII-a ediție. Este de prisos să amintim că este un festival internațional, având în vedere nelipsitele, numeroasele și exoticele prezențe străine din cadrul fiecărei ediții. La ediția cu numărul VIII ne vor călca pragul 22 de țări: India, Belgia, Italia, Germania, Franța, Marea Britanie, Islanda, Scoția, Finlanda, Lituania, Polonia, Slovacia, Portugalia, Algeria, Kazahstan, Coreea de Sud, Japonia, Mexic, Rusia, Republica Moldova, Bosnia-Herțegovina, România.

Timp de 7 zile, între 4 și 10 iunie, vom oferi publicului între 3 și 5 reprezentații pe zi în următoarele spații: Sala Mare, Sala Studio, Casa Sindicatelor, Muzeul de Istorie, Platoul Prefecturii, Curtea Domnească, Parcul Chindia. Spectacolele sunt cu precădere non-verbale, bazate pe GEST tema de anul acesta și majoritatea durează aproximativ o oră. Veți fi martorii unor performanțe actoricești uimitoare, care ajutate de mijloace tehnice ingenioase, spun o poveste pe cât de reală, pe atât de sensibilă.

Spectacolele vor fi însoțite de întâlnirile matinale Babel, lansări de carte teatrală și de workshop-uri ale unor profesori de teatru deja cunoscuți în rândurile artiștilor noștri (Scott Johnston, João Mota), dar și de ateliere susținute de: Dimitri Aryupin (Rusia), Aditi Venkateshwaran (India), JeungWoo Son (Coreea de Sud) și o conferință a scenografului Jean-Guy Lecat care a lucrat și lucrează cu marele regizor Peter Brook.

Anul acesta, respectând GESTUL, nu vor fi concerte, dar vor fi spectacole de stradă din Polonia și Italia și momente pregătite special pentru BABEL de actorii Teatrului Tony Bulandra.

La Babel 2018 este nevoie să fii comunicativ, chiar dacă nu neapărat cu ajutorul cuvintelor… prin gesturi și atitudine poate fi de ajuns. Într-o lume care a devenit mută în a-și exprima autenticele trăiri și surdă față de tot ceea ce este lipsit de pragmatism, gestul contează.

Un gest poate schimba lumea!

La Babel 2018 ne propunem să reflectăm și să acționăm prin Gest!

GEST BEFORE BABEL

Duminică, 3 iunie

19:00Sala Mare, Salonul nr. 6, după A.P. Cehov, regia: Dumitru Acriș, Teatrul Tony Bulandra, România; 2h 15 min (fără pauză)

PROGRAM BABEL 2018

Luni, 4 iunie

18:00 - Sala Mare , Carmen, după Prosper Mérimée, regia: Suren Shahverdyan, Teatrul Tony Bulandra, România; 1h

21:00Sala Mare, In Transit (În tranzit), regia: Aditi Venkateshwaran, IAPAR, India;

55 min.

Marți, 5 iunie

18:00Sala Mare, La Magnifica Illusione (Magnifica Iluzie), regia: Andrea Paolucci,

Teatro dell’Argine, Italia; 1h

22:00 - Sala Mare, Perhaps, Perhaps… Quizas (Poate… poate), regia:Gabriela Muñoz,

Mexic; 1h

22:00 - Piața Prefecturii, Eunika in Circus Land (Eunika în Țara Circului), după Alice

în Țara Minunilor, Scena Kalejdoskop, Polonia; 1h

22:30 – Casa Sindicatelor, Regele Lear, regia: Dumitru Acriș, Kurgan Teatr, Rusia; 2h 20min.

(cu pauză)

Miercuri, 6 iunie

18:00Sala Mare, Aeterna, regia:Claire Heggen – Elsa Marquet Lienhart, Théâtre du

Mouvement, Franța; 55 min.

19:15 - Sala Studio, Only Bones v1.0 (Fără oase), regia: Thomas Monckton, Kallo Collective,

Finlanda; 45 min.

20:00 - Piața Prefecturii, Vernissage of the Living Sculptures (Vernisajul Sculpturilor

Vii); Scena Kalejdoskop, Polonia; 1h

20:30 - Casa Sindicatelor, À Nos Fantômes (Fantomelor noastre), regia: Tom Boccara, Cie

Menteuses, Belgia; 50 min.

22:00Sala Mare, Battle of Love (Războiul dragostei), regia: Okbaoui Cheikh, ITRAN,

Algeria; 1h

Joi, 7 iunie

18:00Sala Mare, COUNTERBODY (O posibilă percepție a materiei instabile), regia și

coregrafia:Simona Deaconescu, Tangaj Dance, România; 45 min.

19:30 - Casa Sindicatelor, Uniforme, regia: Sabina Scarlat, Compagnie Garage 29, Belgia;

50 min.

20:30Muzeul de Istorie, Bring your own SSIP, Havoka Project, regia: Byungwook Jang,

Coreea de Sud;

21:00 - Curtea Domnească, Richard III, regia: Kolbrun Bjort Sigfusdottir, Brite Theatre,

UK/Islanda; 1h

22:00 - Sala Mare,1969: A space Odyssey? Oddity! (1969: Odisee spațială?

Ciudățenie!), regia: Yu Murai, KPR Theatre, Japonia;

Vineri, 8 iunie

17:00Muzeul de Istorie, Hamlet-Mousetrap (Cursa de șoareci), Karagandy region Kazakh

drama theatre named after S.Seyfullin, Kazahstan; 1h

18:00Sala Mare, Bertrand`s Toys (Jucăriile lui Bertrand), regia: Dmitri Aryupin,

BlackSKYwhite, Rusia; 1h

20:00Platoul Prefecturii, Jumpin’ Around (Țopăind), Django Guerzoni, Italia; 1h

22:00Sala Mare, Colecționarul, regia: Hugo Wolff, Casa de Cultură a Studenților

Sibiu/Compania de Teatru-Dans Microbis, România; 1h

Sâmbătă, 9 iunie

17:00Muzeul de Istorie, Da alma à barca do inferno (De la suflet la barca iadului),

regia: João Mota, Comuna Teatro Pesquisa, Portugalia;

19:00Sala Mare, Antigona, regia: Mc Ranin, Teatrul Al. Davila, România; 1h 20 min.

20:00Platoul Prefecturii, Jumpin’ Around (Țopăind) Django Guerzoni, Italia; 1h

20:30Clubul Studenților, Requiem for Antigone (Recviem pentru Antigona), Tot Value

Theatre, Coreea de Sud; 1h 10 min.

22:00 - Sala Studio, Plex, după texte de Eric Bogosian, Teatrul Municipal Baia Mare;

1h 15 min

22:30 - Parcul Chindia, Othello, după William Shakespeare, regia: Suren Shahverdyan, Teatrul

Tony Bulandra; 2h (cu pauză de 10 min.)

Duminică, 10 iunie

18:00Sala Mare, To_R (Pomană), regia: Frenák Pál, Teatrul Studio M & Compagnie Pal Frenak, România; 50 min.

19:30Muzeul de Istorie, Bring your own SSIP, Havoka Project, regia: Byu ngwook Jang,

Coreea de Sud;

20:00Platoul Prefecturii, Jumpin’ Around (Țopăind), Django Guerzoni, Italia; 1h

21:00 - Sala Mare, The hour we knew nothing of each other(Ora în care nu știam

nimic unul despre altul), regia: Mladen Materić, Teatrul Național al Republicii

Srpska, Bosnia-Herțegovina; 1h 35 min.

22:00 - Curtea Domnească, Macbeth, după William Shakespeare, Divadlo Kontra, Slovacia; 1h