Cupa României de Karate Shito Ryu, la Dragomireşti | TargovisteNEWS

Cupa României de Karate Shito Ryu, la Dragomireşti

cupaCUPA ROMANIEI DE KARATE

SHITO RYU

La Sala de Sport din Dragomiresti, Dambovita, s-a desfasurat Cupa Romaniei de Karate Shito Ryu, pentru copii, minicadeti, cadeti, juniori, U21, seniori si veterani.

Scopurile competiţiei au fost:

Consolidarea relatiilor intre cluburile sportive;

Dobandirea de experienta in competitii;

Testarea sportivilor care urmeaza sa participe la competitiile nationale si internationale;

Criteriu de selecţie, prin acumulare de puncte a loturilor naţionale pentru anul 2018;

Criteriu de selecţie pentru Campionatul European de Karate Shito Ryu din Lanciano (Chieti), Italia, perioada 16-17 Iunie 2018;

Promovarea sportului KARATE si a stilului SHITO RYU.

Au avut drept de participare structurile sportive din cadrul Comisiei Nationale de Karate Shito Ryu, afiliate la Federatia Romana de Karate. Federatia Romana de Karate este afiliata la Federatia Mondiala de Karate (World Karate Federation, https://www.wkf.net) aceasta fiind singura federatie recunoscuta de Comitetul International Olimpic (https://www.olympic.org/world-karate-federation).

La Cupa Romaniei de Karate Shito Ryu au participat 320 de sportivi, 520 de intrari, din 22 structuri sportive.

Printre cluburile participante s-a numarat si asociatia “Munteanu SPORT CLUB cu sportivi din Targoviste, Buzau, Gaesti, Costesti Vale:

antr. prof. Daniel MUNTEANU;

antr. prof. Ovidiu RATEA-CERCEL;

Asociatia “Munteanu SPORT CLUBa obtinut 46 de medalii: 5 medalii de aur, 16 medalii de argint si 24 medalii de bronz.

Medalii de AUR:

HURA-TUDOR ANA-MARIA Kata Bo Kobudo 11 ani;

BLIDARU ONOREL-PETRISOR Kata Bo Veterani;

PAUN EDUARD-ANDREI Kata Bo Kobudo 7 ani;

VEDE ALEXANDRU-MIHAI-CLAUDIU Kata Bo Kobudo 10 ani;

CIURARU DELIA FLORINA Kumite Joc Tehnic Copii 1 25 Kg.

HURA-TUDOR ANA-MARIA Kumite Non Stop Copii 3 37 Kg.

Medalii de ARGINT:

POPA RADU-DANIEL Kata Juniori;

ROSU MARIUS-SEBASTIAN Kata Veterani;

ANTOFIE ELENA-VICTORIA Kata Bo Kobudo Junioare;

VISAN IRINA-MARIA Kata Bo Kobudo 11 ani;

HRISCA ROBERT-IOAN Kata Bo Kobudo 10 ani;

POPA RADU-DANIEL Kata Bo Kobudo Juniori;

ROSU MARIUS-SEBASTIAN Kata Bo Kobudo Veterani;

ROSU LAURENTIU Kata Bo Kobudo 11 ani;

IORGULESCU VERONICA IONELA Kumite Non Stop Copii 2 -27 Kg.;

NITOI MARIA ALEXANDRA Kumite Non Stop Copii 2 +45 Kg.;

POPESCU EMILIO-MIHAI Kumite Non Stop Copii 3 -36 Kg.;

ROSU LAURENTIU Kumite Non Stop Copii 3 +43 Kg.;

DOBRE ALEXANDRA ELENA Kumite WKF Copii 2 -37 Kg;

NITOI MARIA ALEXANDRA Kumite WKF Copii 2 +45 Kg.;

VATAFU FLAVIUS ANDREI Kumite WKF Copii 3 +43 Kg.;

MOCANU PAUL VLADUT Kumite WKF Minicadeti +50 Kg.;

Medalii de BRONZ:

BLIDARU ONOREL-PETRISOR Kata Veterani;

BUCUR DANUT Kata Veterani;

CIURARU DELIA-FLORINA Kata Copii 1;

HRISCA ROBERT-IOAN Kata 10 ani;

BADEA ADRIAN Kata Bo Kobudo Veterani;

BUCUR DANUT Kata Bo Kobudo Veterani;

POSPAI ALEXANDRU-IOAN Kata Bo Kobudo 13 ani;

COJANU ALEXIA-TEODORA Kumite Joc Tehnic Copii 2 27 Kg.;

VATAFU STEFAN MIHAI Kumite Joc Tehnic Copii 1 30 Kg.;

ANTOFIE ELENA-VICTORIA Kumite Non Stop Minicadete 42 Kg.

DOBRE ALEXANDRA ELENA Kumite Non Stop Copii 3 37 Kg.;

VATAFU STEFAN-MIHAI Kumite Non Stop Copii 1 30 Kg.;

VEDE ALEXANDRU-MIHAI-CLAUDIU Kumite Non stop Copii 3 +43 Kg.;

ANTOFIE ELENA-VICTORIA Kumite WKF Minicadete 42 Kg.

BLIDARU ONOREL-PETRISOR Kumite WKF Veterani;

GHEORGHE IULIAN CONSTANTIN Kumite WKF Copii 3 +43 Kg.;

PRODAN GEORGIAN NICUSOR Kumite WKF Seniori +80 Kg.;

ROSU MARIUS-SEBASTIAN Kumite WKF Veterani;

TITEANU ANESIA CLAUDIA Kumite WKF Copii 3 -37 Kg.;

TANDURA ROBERT FLORIN Kumite WKF Cadeti +67 Kg.;

VEDE ALEXANDRU-MIHAI-CLAUDIU Kumite WKF Copii 3 +43 Kg.;

KATA ECHIPE 9-12 ani (Dobre Alexandra, Iorgulescu Veronica, Titeanu Anesia);

KATA ECHIPE 9-12 ani (Gheorghe Razvan, Popescu Emilio, Vatafu Flavius);

KATA ECHIPE 13-15 ani (Neagu Sorin, Tanase Adrian, Tandura Robert);

Competitia s-a desfasurat pe 2 probe, KATA si KUMITE (Joc Tehnic, Non Stop si WKF), la individual si echipe (KATA si KUMITE WKF), feminin si masculin, si s-a tinut pe 4 suprafete de lupta (TATAMI).

S-au acordat acorda premii pentru sportivi constand in diplome si medalii pentru ocupantii locurilor I, II, III, III.

Categoriile de varsta: Copii I (sub 8 ani); Copii I (8-9 ani); Copii III (10-11 ani); Minicadeti (12-13 ani); Cadeti (14-15 ani); Juniori (16-17 ani), U21 (18-20 ani), Seniori (Kata +16 ani,; Kumite + 18 ani), Veterani (+35 ani).

PRESEDINTE

Antrenor Emerit Daniel MUNTEANU